Tongariro Crossing. Vandringarnas vandring. Det påstås att denna är en av de 10 bästa endags-vandringarna i världen. Om detta stämmer skulle vi nu få veta!
Vandringsleden genom Tongariros Nationalpark är 19.4 km lång och går genom glaciärdalar, mark med vulkanisk aktivitet, över berg och längs klargröna alpsjöar.
När vi först kom till National Park (ja, denna pyttelilla by heter faktiskt “National Park”) var det tidig morgon, men dimman låg redan tät och regnmolnen tryckte över himlen. Vi pratade med en busschaufför som sa att vädret verkligen inte såg bra ut idag, det skulle regna ordentligen uppe i bergen där vandringsleden går.
Eftersom jag och David inte har några regnkläder var det inte något snack om saken. Det skulle regna hela dagen och vandringen tar mellan sex och åtta timmar. Ingen vandring för oss denna dag alltså.
Vi tog in på en närliggande naturcamping och kollade vädret för morgondagen. Mindre regn, mer vind. Det fick duga, för vind kunde vi ju ändå klä oss för, till skillnad mot regn.
Dagen D klev vi upp klockan 05.45, käkade grötfrukost och körde till järnvägsstationen där vi skulle bli upplockade av en shuttlebuss.
Synd att det var dimmigt, men fotona blev väldigt snygga! Jag gick i februari 2016 och hade bra väder. En fantastisk upplevelse!
http://levasomeva.se/tongariro-alpine-crossing-vulkanvandring-pa-nya-zeeland/
Bodde i National Park Village (som jag också skrivit om).
Tack, ja det blev lite mörk effekt på dem!☺️ Ååh vad kul! Ni hade ju toppenväder! Och vilka vackra, och klara, bilder!😍 Skulle jag kunna få länka till ditt inlägg i mitt inlägg? Tänkte om läsarna vill se hur Tongariro ser ut på en solig dag!☀️☺️
Det får du gärna! Kul!