Vår andra dag i Singapore spenderade vi vid Merlion Park, där den stora, vita, fontänen står – som är hälften lejon och hälften fisk! Det är ju också härifrån man har utsikt över den berömda båten som vilar på tre skyskrapor. Detta komplex är Marina Bay Sands; ett gigantiskt lyxhotell med en infinity-pool högst uppe i båten!
Vid Merlion Park finns dock inte supermycket annat att göra än att titta på, och fota, hotellet och fontänen. Det finns några restauranger, och två Starbucks, men vi valde att promenera vidare. När vi gått en bra bit kom vi fram till den bro som leder mot Chinatown och vårt hotell. När vi vände oss om för att promenera över den fick vi ännu en häftig syn av Marina Bay Sands, som tornade upp sig på vår vänstra sida.
Det finns nog en mycket genomtänkt idé om att ingen får bygga något högt framför denna pampiga byggnad, som ju blivit Singapores signum. Det är rätt smart, för den ÄR verkligen mäktig och man imponeras för varje gång man tittar på den! Eller vad säger ni?
Jättefina bilder från Singapore, en plats som jag är väldigt sugen på att åka till! 🙂
Tack snälla! Ja, det är en så häftig stad, den måste verkligen upplevas minst en gång i livet! 😀
Konstgjorda sandstränder finns ju iaf på Sentosa Island, men det räknas kanske inte 😉 Det vildaste jag såg i djurväg var kanske uttrarna som mumsade på fisk en bit från Merlionstatyn. Det var en överraskande syn som jag inte väntat mig alls!
Sant, men det finns inga långa sandstränder vid havet direkt! 😉 Haha jasså, det måste ha varit en ovanlig syn kan jag tänka mig! 😀
Härligt att känna igen sig från stan, fina bilder! Fick ett litet sug att åka tillbaka nu, trots att jag var där i februari. 🙂
Tack snälla, kul att du blir sugen på att åka tillbaka! Att man besökt en plats stillar sällan ens längtan efter den.😊